Estonia, Rõuge, Tindioru talu GPS N 57″43″35 E 26″56″18

+372 555 21 555 tindiorutalu@gmail.com

Vesioinas

 

Vesioinas pumpab oru põhjast vett kogu meie talu majadesse – muud veevarustust pole meil kunagi olnud ega saagi olema.

Voolava vee jõul töötava pumba “Vesioinas” konstrueeris ja ehitas Friedrich Johanson, et oma talu veega varustada.

Pump töötab alates 1939. aastast ja lööb 30 meetri kõrgusele veepaaki 5 m3 vett ööpäevas. Vesioinas on seade, milles hüdraulilist lööki kasutatakse vee tõstmiseks. Hüdrauliliseks löögiks nimetatakse kiiruse kiirest muutumisest tingitud rõhumuutust torustikus. Seade koosneb toitetorustikust, töökambrist, õhukatlast ja survetorustikust. Pumps on konstruktsioonilt lihtne ja töötab automaatselt. Vesioinas ei nõua hooldamist, töötab kaua ja kindlalt. Vesioinas võib vett tõsta rohkem kui 50 meetri kõrgusele. Ta sobib kasutamiseks seal, kus olemas olev veevaru ületab veevajaduse ja seadet on võimalik alumise mahuti (allika) tasemest madalamale paigutada (selleks, et vesioinas saaks toimida, on vaja vee kõrguste vahet vähemalt 1 meeter). Vesioinaid kasutatakse põllumajanduses, väikeste ehitiste veega varustamisel jne.

Praeguseks hetkeks on meie talus juba aastaid töötanud ka teine kahe löökklapiline vesioinas, mille konstrueeris ja ehitas Friedrich Johansoni poeg Jüri Johanson. See vesioinas varustab veega mäe otsas olevat puhkemaja ja muid ehitisi selle ümbruses ja pumpab pidevalt vett ka hoone ees asuvasse tiiki purskkaevu kaudu. Umbkaudne kogus mis see pump 24h jooksul oru põhjast üles lööb on 10 000-12 000 liitrit.

Soovi korral võime ka teile ehitada vesioina, kui tingimused on teil selleks sobilikud, ja on soov saada endale veepump, mis ei tarbi mingisugust elektrienergiat ja töötab aastaringselt ilma, et keegi peaks seda pidevalt remontima.